Dotted

Pod obecną nazwą drużyna działa od początku 2010 roku. Liczy 4 zastępy w tym ok. 20 harcerzy. Prowadzi ją troje młodych funkcyjnych – drużynowa Anita Pietras oraz przyboczne Malwina Gajcy i Małgorzata Kurek.

Około 13 lat temu dh. Karol Thiel założył 56 Specjalnościową Drużynę Harcerską Zielone Diabły. Z początku niepozorna, rozwinęła się i odniosła wiele sukcesów. Jej patrole wygrywały najróżniejsze zawody. Osiągnięcia „Diabłów” znane były na szczeblu powiatowym, wojewódzkim jak i krajowym. W ciągu 13 lat działalności przewinęło się przez nią kilkuset harcerzy z czego pewna część pozostała do tej pory.

Wkrótce przyszedł czas na poważne reformy. Pod koniec 2008 roku 2 najstarsze zastępy liczące 9 osób , po odpowiednim przeszkoleniu gotowe były wstąpić w szeregi kadry drużyny. Jako, że drużyna działała na 3 różnych obszarach, zaczął formować się plan utworzenia szczepu. Ze względu na dużą ilość kadry liczącą wtedy ok. 13 osób, młoda kadra podzieliła się między dane 3 środowiska Wołomin, Duczki i Zagościniec. Od tej pory miała działać coraz to samodzielniej przygotowując się do powstania oddzielnych, niezależnych drużyn. Tak też, po ok. roku kontrolowanej działalności, na początku 2010 roku postanowiono otworzyć nowe próbne drużyny harcerskie.
W ten sposób powstały:
- 56 SDH Sparta działająca w Zagościńcu
- 62 SDH Orzeł działająca w Wołominie
- 56 SDH Zielone Diably działająca w Duczkach jako trzon naszej histori i przyszłego szczepu

Do kadry 56 SDH Sparta należą : Anita Pietras, Małgorzata Kurek i Malwina Gajcy.
Na początku 2010 roku wybrali oni z pośród siebie drużynową Anitę Pietras i otworzyli 56 Próbną Drużynę Harcerską Sparta.
Harcerze drużyny są otwarci i chętni do współpracy. 56 SDH SPARTA rozwija się pod względem specjalności obronnej. Naszym celem jest przekazanie harcerzom posiadanej wiedzy i szkolenie ich zarówno teoretycznie jak i praktycznie w dziedzinach harcerskich i wojskowych. Pragniemy aby nasi harcerze rozwijali swoje zainteresowania, pracowali nad własnym rozwojem fizycznym i przygotowywali się w celu brania udziału i odnoszenia sukcesów w zawodach sportów obronnych.

Nazwa Sparta nie jest przypadkowa – ma symbolizować wolę walki, siłę i odwagę. Poświęcenie oraz ciężką pracę od najmłodszych lat. Ma wyzwalać w harcerzach chęć podejmowania wyzwań i stawiania czoła słabości w celu odnoszenia sukcesu.